Basketball

2019-2020 St. Clair County Community College Men’s Basketball roster

Skippers Men's Basketball Team
NumberNamePositionHeightWeightYearHometown/High School
0Devin GoodwynG5’10170SODetroit, MI/Chippewa Valley
2Jalen MillerG6’3210SOFlint, MI/Lake Fenton
3Richard WashingtonG6’160FRDetroit, MI/Clintondale
10Cameron HudsonG6’1175FRDetroit, MI/Loyola
11DJuan TaylorF6’4185SOOak Park, MI/Clawson
12Emmanuel NdambiF6’7200FRPickering, ONT/Chandler Park Academy
13Darrell WashingtonF6’6190SOAtlanta, GA/Otisville Lakeville
21Dane VosF6’5195SOPort Huron, MI/Northern
22Jackson AllenG5’11165FRRichmond, MI/Richmond
23Omari DuncanG6’4195SOFlint, MI/Carman Ainsworth
24Riley BuggF6’4185FRNorth Branch, MI/North Branch
30Matt KerriganG5’10160FRCroswell, MI/Cros-Lex
32Trevor BoersF6’9190FRCapac, MI/Capac
33Kevin IbulaF6’4180FRPickering, ONT/Chandler Park Academy
35Andrew GeigerF6’5210FRBrown City, MI/Brown City

Head Coach:  Dale Vos
Assistant Coaches:  Craig Archer and Richard Field
Statistician:  Harold Tramski
Athletic Director:  Dale Vos
College President:  Dr. Deborah Snyder
Mascot:  Skippers
Colors:  Navy Blue and Gold

2019-2020 St. Clair County Community College Men’s Basketball schedule

DateOpponentTimeResult
Oct. 9Lambton College (scrimmage)8 p.m.
Oct. 26Glen Oaks CC (scrimmage)1 p.m.
Nov. 5Olivet College (scrimmage)7 p.m.
Nov. 12Kalamazoo Valley CC7:30 p.m.Won: 76-71
Nov. 16Lake Michigan College3 p.m.Won: 68-65
Nov. 20Lansing CC7:30 p.m.Lost: 66-71
Nov. 22SC4 Tournament vs. Kellogg CC8 p.m.
Nov. 23SC4 Tournament vs. Muskegon CC5 p.m.
Nov. 26Aquinas College JV6:30 p.m.
Dec. 3Lambton College7:30 p.m.
Dec. 6Skippers Holiday Classic vs. Bay College8 p.m.
Dec. 7Skippers Holiday Classic vs. Erie CC5 p.m.
Dec. 14Bay College Tournament vs. Milwaukee Area Tech4 p.m.
Dec. 15Bay College Tournament vs. Harper CollegeNoon
Dec. 16College of Lake County7:15 p.m. (CST)
Dec. 19Lakeland CC7:30 p.m.
Dec. 29Rochester University JV2 p.m.
Jan. 4Oakland CC*3 p.m.
Jan. 8Macomb CC*7:30 p.m.
Jan. 13Delta College*7:30 p.m.
Jan. 15Mott CC*7:30 p.m.
Jan. 22Wayne County CCD*7:30 p.m.
Jan. 25Schoolcraft College*3 p.m.
Jan. 27Alpena CC*7:30 p.m.
Jan. 29Henry Ford College*7:30 p.m.
Feb. 1Oakland CC*3 p.m.
Feb. 5Macomb CC*7:30 p.m.
Feb. 8Delta College*3 p.m.
Feb. 12Mott CC*7:30 p.m.
Feb. 19Wayne County CCD*7:30 p.m.
Feb. 22Schoolcraft College*3 p.m.
Feb. 24Alpena CC*7:30 p.m.
Feb. 26Henry Ford College*7:30 p.m.
Feb. 29MCCAA Championship**TBA
March 3Great Lakes East District First-Round**TBA
March 6Great Lakes East District Semi-Finals**TBA
March 7Great Lakes East District Championship**TBA
March 17-21NJCAA DII National Championship**TBA

Bold – Denotes home game played at the SC4 Fieldhouse
*Denotes Michigan Community College Athletic Association Eastern Conference game
**Must qualify to participate

2019-2020 St. Clair County Community College Women’s Basketball roster

Skippers Women's Basketball team
No.NamePositionClassHeightHigh School/Hometown
4Brooklyn TaylorGuardFreshman5’2”Henry Ford Academy/Detroit
5Darshana NathanGuardSophomore5’4”South Side/Fort Wayne
10Lily LyonsGuardFreshman5’7”Kingston/Kingston
12Keishawna McGruderForwardSophomore5’8”Bendle/Flint
14Olivia MayForwardFreshman5’5”Marysville/Marysville
20Jillian CarrierGuardFreshman5’7”Port Huron/Port Huron
22Jessica BohmForwardSophomore5’11”St. Clair/St. Clair
24Janae SmithGuardFreshman5’6”Center Line/Warren
30Jewel SmithForwardSophomore5’9”Center Line/Warren
32Jada ReeseCenterFreshman6’0”Dakota/Macomb
34HaLaya CatoForwardFreshman5’7”Oxford/Pontiac
42Savannah ComstockForwardFreshman5’8”Reese/Vassar
44Hope KnowltonGuardFreshman5’7”New Life Christian/Port Huron

Head Coach:  Chris Huss
Assistant Coaches:  Darius Wilson
Statistician:  Harold Tramski
Athletic Director:  Dale Vos
College President:  Dr. Deborah Snyder
Mascot:  Skippers
Colors:  Navy Blue and Gold

2019-2020 St. Clair County Community College Women’s Basketball schedule

DateOpponentTimeResults
Oct. 9Lambton College (scrimmage)6 p.m.
Oct. 29Adrian College (scrimmage)6:30 p.m.
Nov. 8Alma College JV (scrimmage)7 p.m.
Nov. 11Washtenaw CC5:15 p.m.
Nov. 12Kalamazoo Valley CC5:30 p.m.Lost: 56-81
Nov. 20Lansing CC5:30 p.m.Won: 65-62
Nov. 22SC4 Tournament vs. Kellogg CC6 p.m.Lost: 50-57
Nov. 23SC4 Tournament vs. Muskegon CC3 p.m.
Nov. 25Siena Heights University JV7 p.m.
Dec. 3Lambton College5:30 p.m.
Dec. 6Skippers Holiday Classic vs. Bay College6 p.m.
Dec. 7Skippers Holiday Classic vs. Erie CC3 p.m.
Dec. 14Bay College Tournament vs. Milwaukee Area Tech2 p.m.
Dec. 15Bay College Tournament vs. Harper College10 a.m.
Dec. 16College of Lake County5:15 p.m. (CST)
Dec. 19Lakeland CC5:30 p.m.
Jan. 4Oakland CC*1 p.m.
Jan. 8Macomb CC*5:30 p.m.
Jan. 13Delta College* 5:30 p.m.
Jan. 15Mott CC*5:30 p.m.
Jan. 22Wayne County CCD*5:30 p.m.
Jan. 25Schoolcraft College*1 p.m.
Jan. 27Alpena CC*5:30 p.m.
Jan. 29Henry Ford College*5:30 p.m.
Feb. 1Oakland CC*1 p.m.
Feb. 5Macomb CC*5:30 p.m.
Feb. 8Delta College*1 p.m.
Feb. 12Mott CC*5:30 p.m.
Feb. 19Wayne County CCD*5:30 p.m.
Feb. 22Schoolcraft College*1 p.m.
Feb. 24Alpena CC*5:30 p.m.
Feb. 26Henry Ford College*5:30 p.m.
Feb. 29 MCCAA Championship** TBA
March 3Great Lakes East District First-Round**TBA
March 5Great Lakes East District Semi-Finals**TBA
March 7Great Lakes East District Championship**TBA
March 17-21NJCAA DII National Championship Tournament**TBA

Bold – Denotes home game played at the SC4 Fieldhouse
*Denotes Michigan Community College Athletic Association Eastern Conference game
**Must qualify to participate